შველი, ქედანი, ფოცხვერი - ტანისა და თეძმის დაცულ ტერიტორიაზე
ტანისა და თეძმის დაცულ ტერიტორიაზე ფოტომახეებმა დააფიქსირეს შველი, ქედანი, ფოცხვერი, გარეული კურდღელი.
ამის შესახებ ინფორმაციას გორის განვითარების სააგენტო ავრცელებს.
სააგენტოს ცნობით, ლანდშაფტის ტერიტორიაზე, რეინჯერები, ფოტომახეების საშუალებით, აგროვებენ ინფორმაციას სახეობების საბინადრო გარემოს, მათი მდგომარეობის და რაოდენობის შესახებ.
ტანისა და თეძმის დაცული ლანდშაფტის მიზანია ბუნებრივი პროცესების უწყვეტი განვითარების უზრუნველსაყოფად, ხელი შეუწყოს ბიოლოგიური მრავალფეროვნებითა და ისტორიული და კულტურული თვალსაზრისით გამორჩეული, ბუნებრივი ან სახეცვლილი ისტორიულ-გეოგრაფიული მხარეების − ტანისა და თეძმის ხეობების ტერიტორიების დაცვას, აღდგენასა და გონივრულ გამოყენებას; ტანისა და თეძმის დაცულ ტერიტორიებზე ბუნებრივი ეკოსისტემების, ლანდშაფტების, ცხოველთა და მცენარეთა სამყაროს, განსაკუთრებით − გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფ გარეულ ცხოველთა და ველურ მცენარეთა გენოფონდის დაცვას, აღდგენას და ბიოლოგიური მრავალფეროვნების შენარჩუნებას'' - აღნიშნავენ სააგენტოში.
ტანისა და თეძმის დაცული ლანდშაფტის შექმნის შესახებ საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებული კანონი ძალაში 2023 წლის 1 იანვარს შევიდა.