ქალის გინების გამო დაკავებულ მამაკაცს გაფრთხილება მისცეს
კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ გარიყულაში მცხოვრები, 50 წლის მამაკაცი, ქალის გინების გამო, დააკავეს.
მოსამართლე ნინო შარაძემ ადმინისრაციული წესით დაკავებულ პიროვნებას სიტყვიერი გაფრთხილება მისცა და მოუწოდა, რომ მსგავს სიტუაციაში მომავალში ნერვები და გრძნობები მოთოკოს.
სოფელ გარიყულაში 2 მაისს მომხდარი ინციდენტი დღეს სასამართლოში განიხილეს.
საქმე იმაშია, რომ ის ქალბატონი, რომლის გინების გამო პოლიციამ პიროვნება დააკავა, გზაზე მანქანით გადაადგილდებოდა.
შეამჩნია, რომ გზის სავალ ნაწილზე თანასოფლელის მანქანა არასწორად იდგა და მეორე მანქანის მძღოლის მოძებნა დაიწყო.
„ოჯახში ვიყავი ნასვამი, ამ დროს მეძახის ქაბატონი, მანქანა ვისია, გადააყენეთო, გავიხედე, ჩემი მანქანა იდგა, ქალბატონი კი ჩემი თანასოფლელი აღმოჩნდა. გამიკვირდა, მანქანის გადაყენებას რატომ მთხოვდა. იქ, სადაც გავლა უნდოდა, ნანა კი არა, კიდევ ხუთი კაცი გაეტეოდა მანქანებით. ნასვამი ვიყავი, მანქანა არ გადავაყენე და, სწორედ, ამ მიზეზით არ დავჯექი საჭესთან. მერე შემოვიდა ოჯახში და გამლანძღა, მარტო ლანძღვაც არ იკმარა, მაგინა ქალმა და ამას როგორ მოვუთმენდი, ავდექი და მეც ვაგინე, რაზეც ახლა თქვენს წინაშე ბოდიშს ვიხდი, ბატონო მოსამართლევ.“ - მიმართა მოსამართლე ნინო შარაძეს მამაკაცმა.
სასამართლოზე პოლიციელმა დაკავებული დადებითად დაახასიათა.
„ბატონო მოსამართლე, მე მეკუთვნის ის ზონა, სადაც ეს ადამიანი ცხოვრობს, ხშირად მიწევს მორიგეობა და მინდა აღვნიშნო, რომ ეს პიროვნება სხვა დროს მსგავს სიტუაციაში არ შემინიშნიშნავს, სოფელშიც დადებით პიროვნებად ხასიათდება. რაც შეეხება გუშინ მომხდარს, ეს ადამიანი არ ტყუოდა, ის ქალბატონი, რომელიც მანქანის გადაყენებას ითხოვდა, თავისუფლად გაივლიდა ისე, რომ მანქანას არაფერი დაუშავდებოდა, მე თვითონ, ჩემი თვალით ვნახე ის ადგილი.“ - თქვა პოლიციელმა.
მოსამართლემ დაკავებული, მხოლოდ, სიტყვიერად გააფრთხილა.
„ვინაიდან ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის კოდექსის 166-ე მუხლის თანახმად ჩადენილ დანაშაულს აღიარებთ, სხვა დროს არ ყოფილხართ არც ნასამართლევი და არც სამართალდამრღვევი, ამიტომ, მე თავს შვიკავებ და მხოლოდ სიტყვიერად გაგაფრთილებთ. სხვა დროს თუ მსგავს სიტუაცუაში მოხვდით, ბატონო, ძალიან გთხოვთ, ნერვები და გრძნობები მოთოკოთ, რომ უსიამოვნებები თავიდან აიცილოთ.“- აღნიშნა მოსამართლე ნინო შარაძემ.