იორდანიიდან საქართველოში 10 000 ცხვარი უკან დააბრუნეს
,,იორდანიიდან ცხვარს ტყუილად არ მოაბრუნებდნენ. სოფელი შიშობს, რომ ცხვარი დაავადებული იქნება" - გვითხრა სოფელ ქვახვრელის წარმომამდგენელმა საკრებულოში თემურ აფხაზაშვილმა.
,,კერძო სტრუქტურებს შორის წარმოშობილი გაუგებრობის გამო ექსპორტირებული ცხვარი მობრუნდა საქართველოში ისე, რომ ცხვარს  გემი არ დაუტოვებია, თუმცა, საფრთხეების თავიდან აცილების მიზნით, ცხვარი საქართველოში, კვლავ, 21-დღიან საკარანტინო პროცედურებს გაივლის და მასზე დაწესდება ვეტერინარული კონტროლი. გირჩევთ დამატებითი დეტალების გასარკვევად ბიზნესოპერატორს მიმართოთ" - განუცხადეს Qartli.gE-ს სურსათის ეროვნულ სააგენტოში.
საკარანტინო პერიოდს ცხვარი სოფელ ქვახვრელში თბილისელ ნატალია კვანტალიანის მიერ რამდენიმე წლის წინ ნაყიდ საძოვრებზე გაატარებს.
სააგენტოს ცნობით, საქართველოდან ცხვრის ექსპორტი განხორციელდა საქართველოს კანონმდებლობისა და მიმღები ქვეყნის ოფიციალური მოთხოვნების სრული დაცვით. ცხვარმა გაიარა კარანტინი, ჩატარებული აქვს ვაქცინაცია და დიაგნოსტიკა და, შესაბამისად, არავითარი დაავადება არ დაფიქსირებულა.
ადგილზე ვითარების გასაცნობად გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს სოფლის მეურნეობისა და აგრარული კომისიის თავმჯდომარე მერაბ მელანაშვილიც იმყოფებოდა. მისი თქმით, საგანგაშო არაფერია. შიდა ქართლის საინფორმაციო ცენტრი თავდაპირველად მას დაუკავშირდა, რომელიც კატეგორიულად აცხადებდა, რომ არავითარი კავშირი აქვს ამ საქონელს იორდანიასთან.
,,არავითარი იორდანია. არსებობს ორგანიზაცია, რომელიც ცხვარს საქართველოში აგროვებს და შემდეგ ჰყიდის. ახლაც ეგრეა. მოაგროვებს ამ ცხვარს და 21 დღის შემდეგ წაიყვანს მანდედან. თავიდან იყო საუბარი იმის შესახებ, რომ თითქოს ეს ცხვარი დაავადებულია, მაგრამ სურსათის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლებმა შეამოწმეს. ვისი და რა კომპანიაა, ვერ გეტყვით" - გვითხრა მერაბ მელანაშვილმა.
თუმცა სურსათის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლებმა წერილობით დაგვიდასტურეს, რომ ეს ცხვარი ნამდვილად მოაბრუნეს. კარანტის შემდეგ ბიზნესკომპანია ცხვრის გაყვანას საზღვარგარეთ კვლავაც შეეცდება.
ინფორმაციას საქართველოს მეცხვარეთა ასოციაციის ხელმძღვანელი ბექა გონაშვილი გამოეხმაურა და აღნიშნა, რომ ცხვარი საუდის არაბეთიდან მოაბრუნეს.
foto: ბექა გონაშვილისა (მეცხვარეთა ასოციაციის ხელმძღვანელი)