აუდიტმა საპროექტო ორგანიზაციების მუშაობა დაიწუნა
ამ დასკვნამდე სახელმწიფო აუდიტი, 2012-2013 წწ ფარგლებში გორის მუნიციპალიტეტის ფინანსური დოკუმენტების შემოწმების შემდეგ, მივიდა.
მაგალითად: 2013 წელს  მუნიციპალიტეტმა ტენდერის საშუალებით ხელშეკრულება გააფორმა შპს ,,ბილდინგ-დეველოპერთან“ სოფელ მეჯვრისხევში სასმელი წყლის სისტემის მოწყობის სამუშაოებზე, თანხით 670 ათასი ლარი. ხელშეკრულებაში შევიდა ცვლილება და დაემატა ე.წ უნაგირების მოწყობის სამუშაოები. ღირებულებით 69,0 ათასი ლარით.  კომპანიის წარმომადგენლის წერილის მიხედვით, ,,უნაგირების გარეშე" სისტემა ვერ იფუნქციონირებდა.
2012 წლის 12 აგვისტოს ერთ-ერთი ხელშეკრულების შესრულების პროცესში ხარჯთაღრიცხვიდან ამოღებულია და სამაგიეროდ დამატებულია 55,4 ათასი ლარის ღირებულების სხვადასხვა სამუშაოები. საერთო ჯამში, კორექტირებულია ხელშეკრულების ფასით განსაზღრული სამუშაოების - 41%. მისი სახელშეკრულებო ფასი  131 800 ლარს შეადგენდა.
საანგარიშო პერიოდში სულ 27 ხელშეკრულების შესრულების პროცესში შემცირებული სამუშაოების ჯამურმა თანხამ 836 800 ლარი შეადგინა, ხოლო დამატებულია 688 600 ლარის სამუშაოები.
,,იმის გამო, დამატებული სამუშაოების ერთეული ფასების განსაზღვრა ხელშეკრულებების კორექტირების პროცესში ხდებოდა არასატენდერო ღირებულებებით, არამედ მიმწოდებლის ან პროექტის ავტორის მიერ შემოთავაზებული ფასით. არსებობს გონივრული რისკი, რომ მუნიციპალიტეტი, კვცალიფიციურად შედგენილი სატენდერო დოკუმენტაციის პირობებში, მნიშვნელოვან ეკონომიას მიიღებდა." - აღნიშნავს აუდიტი.
ზედმეტად გადახდილი დღგ-ის გადასახადი
მოქმედი კანონდებლობით, მსუბუქი ავტომობილებისა და დანარჩენი ძრავიანი სატრანსპორტო სამუშაოების მიწოდება, იმპოირტი ან დროებითი შემოტანა, განკუთვნილი ძირითადად ადამიანების გადასაყვანად, გათავისუფლებულია დღგ-სგან, ჩათვლის უფლების გარეშე.
2012-2013 წწ - ში ავტომობილების შესაძენად  5 გამარტივებული ელექტრონული ტენდერი გამოცხადებულია, სწორედ, დღგ-ის გათვალისწინებით. ხელშეკრულების საკასო ხარჯმა 127 800 ლარი შეადგინა. ,,აქედან სავარაუდოდ ზედმეტად გადახდილია დღგ 19,5 ათასი ლარის ოდენობით." - წერს აუდიტი.
მუნიციპალიტეტმა 2012 წლის პირველ თებერვალს ელექტრონული ტენდერი გამოაცხადა ქ.გორში სკვერებისა და გაზონების მოვლა-შენახისთვის, სავარაუდოდ ღირებულებით 143 000 ათასი ლარი. სატენდერო დოკუმენტაციით, სხვა სამუშაოებთან ერთად გათვალისწინებული იყო ტერიტორიების დასუფთავება და ნარჩენების გატანა, რაც საგადასახადო კოდექსის თანახმად განთავისუფლებულია დღგ-სგან, ჩათვლის უფლების გარეშე. ტენდერში გაიმარჯვა შპს ,,მზიური ოცდამეერთე“ რომელთანაც გაფორმდა ხელშეკრულება დღგ-ს თანხით 110.0 ათასი ლარით.