,,რატომ ვერ ავითვისეთ ბიუჯეტის 20%"
,,როგორც ქართველს, კასპის მუნიციპალიტეტის წარმატებები ყოველთვის გამიხარდება, მაგრამ პრემიერს აშკარად შეცდომით მიაწოდეს ინფორმაცია. სინამდვილეში ქარელის მუნიციპალიტეტმა აითვისა სრულად თანხები როგორც რეგიონალური ფონდიდან, ისე ადგილობრივი ბიუჯეტიდან დაფინანსებული პროექტებისთვის, ხოლო 2015 წლის რგფ-დან დაფინანსებული პროექტის (ყინწვისი- გვერძინეთის გზის ასფალტირება) სამუშაოები უკვე დაწყებულია." - ასე ეხმაურება ,,ქართული ოცნების" წარმომადგენელი ქარელის საკრებულოში ცირა ინდუაშვილი.
,,მართალია, პრემიერს ან შეცდომით მიაწოდეს ინფორმაცია ან მექანიკურად შეეშალა, საუბარი კასპის ნაცვლად ქარელის მუნიციპალიტეტზეა." - აცხადებს ქარელის მუნიციპალიტეტის პრესსამსახურის ხელმძღვანელი გიორგი ეგნატაშვილი.
თანაგუნდელებისგან განსხვავებით ქარელის მუნიციპალიტეტის გამგებელი ზაზა გულიაშვილი აღიარებს, რომ ბიუჯეტის 20% მართლაც ასათვისებელი დარჩა, ოღონდ, ეს ობიექტური გარემოებების გამო.
,,ჩვენი პროცენტი ბიუჯეტის ათვისებისა არის 79-80%-მდე. ის ოცი პროცენტი არის გარდამავალი პროექტები, მილიონიანი პროექტი კულტურის სახლისა, შპს ,,შარასთან" ქარელის ქუჩების მოასფალტება, ამ ოც პროცენტში შედის ასევე ძამის კალაპოტზე ნაპირსამაგრი სამუშაოები, რომელიც ვერ დასრულდა, რადგან კომპანიასთან დავა სასამართლოში გვაქვს. ეს თანხები უბრალოდ გაჩერებულია, თორემ ჩამორჩენა არ გვაქვს" - აცხადებს ზაზა გულიაშვილი.
ქარელის კულტურის სახლის მილიონიანი პროექტი ერთი წელია გაჩერებულია. მშენებელ კომპანიას ხელშეკრულების ვადა რამდენჯერმე გადაუვადეს.
ზაზა გულიაშვილის განცხადებით, რაიონის გამგეობას ჩამორჩენა რომ ჰქონოდა, 2015 წელს, საქართველოს მთავრობა რეგიონალური განვითარების ფონდიდან 2 მლნ 300 000 ლარს გვერძინეთი-ყინწვისის გზის მოასფალტებისთვის არ გამოყოფდა. პრემიერ-მინისტრის განცხადებით კი, მიმდინარე წელს ყურადღება ტურისტულ ზონებს და მათი პოტენციალის გაზრდას ექცევა. გვერძინეთი-ყინწვისის გზა კი სწორედ ასეთ ტურისტულ ზონაში მდებარეობს.