ცხინვალი: ,,მათ მიიღეს კარგი გაკვეთილი"
,,სამწუხაროდ, გაფრინდაშვილის გათავისუფლების პირველივე წუთებიდან ჩვენ მოვისმინეთ ,,განმათავისუფლებელთა" შთამბეჭდავი არმიის პათეტიკური გამონათქვამები, მემარჯვენე და მემარცხენე პოლიტიკოსებისგან, რომლებიც ამ მოვლენის ცენტრში მოექცნენ, უსინდისოდ გაიკეთეს რეკლამა," - ამის შესახებ დე-ფაქტო სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, დიმიტრი მედოევმა განაცხადა.
მედოევის სიტყვებს დე-ფაქტო რესპუბლიკის საინფორმაციო სააგენტო ,,რესი" ავრცელებს.
,,რესის" ცნობით, მედოევმა ყურადღება ექიმის მიერ დაწერილ შეწყალების თხოვნის წერილზე გაამახვილა:
,,მიუხედავად ამ პროცესის თავდაპირველი პოლიტიზაციისა, ხოლო მრავალრიცხოვანი "განმათავისუფლებელი არმიის" მიერ გაფრინდაშვილისაგან შექმნილი პოპალისტური ფონისა, ფაქტია, რომ ამ უკანასკნელმა პირადად დაწერა შეწყალების წერილი, რომელმაც მიმართა სახელმწიფოს მეთაურს - სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტს. სასამართლო სხდომის დროს მან ბოდიში მოიხადა მისი ნებაყოფლობითი ქმედებებისთვის და მადლობა გადაუხადა ოსეთის ხელისუფლებას ჰუმანური და პატივისცემული დამოკიდებულებისთვის."
”ჩვენ გულწრფელად ვიმედოვნებთ, რომ ,,განმათავისუფლებელთა გუნდი" გადაერთვება ახალი წლის აღნიშვნაზე, ხოლო ცნობილი ექიმი გაფრინდაშვილი გააცნობიერებს, რომ ნებით თუ უნებლიეთ, გარკვეული ძალების ხელში პროვოცირების იარაღად იქცა" - აღნიშნა მედოევმა.
მედოევი განმარტავს, რომ ამ სიტუაციამ ქართულ საზოგადოებას აჩვენა, რომ მათ გვერდით არის სრულუფლებიანი სახელმწიფო, ძალაუფლების ყველა ატრიბუტით, მათ შორის კარგად დაცული სახელმწიფო საზღვრით. ,,მათ მიიღეს კარგი გაკვეთილი." - თქვა მედოევმა.
ვაჟა გაფრინდაშვილი: ,,საკვებს ადგილობრივი მოსახლეობა მიგზავნიდა"
ირმა ინაშვილი: ,,მთელი ღამე არ მეძინა, ექიმის გათავისუფლების შესახებ ვიცოდი მხოლოდ მე"
ვაჟა გაფრინდაშვილი: ,,არც ველოდებოდი, რომ ეს მოხდებოდა"
საქართველოს მთავრობა: ,,ექიმის გასათავისუფლებლად ყველა საერთაშორისო მეგობარი იყო ჩართული"