ფესტივალის მიზანია: ბავშვთა და მოზარდთა შემოქმედების წარმოჩენა, ხელშეწყობა, ზოგადად, ფოლკლორულ მემკვიდრეობაზე ზრუნვა; ახალგაზრდა ფოლკლორული ანსამბლების, საეკლესიო გუნდების ხელშეწყობა; გამოყენებითი ხელოვნების ოსტატთა წახალისება და პოპულარიზაცია; მომავალი თაობის კეთილგანწყობის, ერთიანობის, თანადგომისა და სოლიდარობის წარმოჩენა.
ადგილობრივი მოსახლეობის გარდა ფესტივალს დაესწრებიან: ფოლკლორისტები, ეთნომუსიკოლოგები, მომღერლები, ლოტბარები, მგალობელ-რეგენტები, ხალხური რეწვის ოსტატები, საზოგადოების თვალსაჩინო წარმომადგენლები, თბილისიდან და საქართველოს რეგიონებიდან ჩასული სტუმრები.
ფესტივალზე დამსწრე საზოგადოებას მიესალმებიან და ბავშთა დღეს მოულოცავენ ფოლკლორული ანსამბლები: „მართვე", „ერქვანი", „ჩოხოსნები", „ალილო", „კირიალესა", „თორელები", „ბიჭები", „კასპის სალოტბარო სკოლა", „მახარობლები" და „არსიანი".
ფესტივალის ორგანიზატორები: საქართველოს ფოლკლორის სახელმწიფო ცენტრი, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო, გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობა, ფონდი „ქართული გალობა", კოპანია „კასტელ-ჯორჯია", კომპანია „ბორჯომი" და „დუგლაძეების ღვინის კომპანია".
ფესტივალი საზეიმოდ გაიხსნება 12:00 საათზე - ნიქოზის საკათედრო ტაძარში, ხოლო კონცერტი - 13:00 საათზე, ნიქოზის საშუალო სკოლის ეზოში გაიმართება.