გაეროს შტაბბინაში იძულებით გადაადგილებულ პირთა შესახებ ფოტოგამოფენა გაიხსნა
ერთ-ერთ სტენდზე Qartli.gE-ს ფოტოა განთავსებული, სადაც მავთულხლართების ორივე მხარეს მყოფი დვანელი და მუგუთელი ნაცნობების ხელის ჩამორთმევაა აღბეჭდილი.
გამოფენის გახსნასთან დაკავშირებით 28 მაისს გაიმართა მიღება, რომლის დროსაც სტუმრებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს ნიუ-იორკში ვიზიტად მყოფმა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველმა მოადგილემ ბატონმა დავით დონდუამ და გაეროსთან საქართველოს მუდმივმა წარმომადგენელმა ბატონმა კახა იმნაძემ. მიღებაზე ასევე სიტყვით გამოვიდა ნიუ-იორკში მცხოვრები მხატვარი ხატია ესართია, რომელმა ისაუბრა მისი და მისი ოჯახის მიერ ომის დროს გაგრის იძულებით დატოვების შესახებ.
გამოფენა ეხება თანამედროვე მსოფლიოს ერთ-ერთ ყველაზე დიდ გამოწვევას - იძულებითი გადაადგილების პრობლემას. საერთაშორისო ფოტოგრაფების ნამუშევრებით წარმოდგენილი ფოტო-კოლექცია მოგვითხრობს ადრეული 1990-იანი წლებიდან დღემდე აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონებიდან იძულებითი გადაადგილების რამდენიმე ტალღის ისტორიას; ფოტოები ასახავს საქართველოს დევნილთა და ლტოლვილთა საკუთარი სახლებიდან გამოდევნის დრამატულ დინამიკას და მათ ამჟამინდელ ყოფას.
ქართველმა დევნილებმა რთული გზა გამოიარეს მას შემდეგ, რაც კონფლიქტის შედეგად სხვადასხვა ეთნიკური წარმომავლობის ასი ათასობით საქართველოს მოქალაქე გამოდევნეს თავიანთი სახლებიდან. ამ მხრივ მდგომარეობა კიდევ მეტად გაუარესდა 2008 წლის ომის შემდეგ, რომლის შედეგადაც ცხინვალის რეგიონიდან დამატებით ათიათასობით ადამიანი გახდა იძულებითი გადაადგილების მსხვერპლი.
გამოფენა ემსახურება ამ მნიშვნელოვანი საკითხის ცნობადობის გაზრდას საერთაშორისო დონეზე. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ გამოფენა ექსკლუზიურად ჰუმანიტარულ მიზანს ემსახურება, რადგან საქმე ეხება იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა ფუნდამენტურ უფლებებს, მათ შორის დაბრუნების ხელშეუხებელ უფლებას, საკუთრების უფლებას, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ჰუმანიტარული წვდომის აუცილებლობას და სხვა.