რა შეთავაზებებია სამშობლოში დაბრუნებულ მიგრანტებისთვის
სამშობლოში დაბრუნებულ მიგრანტებს სახელმწიფო შემდეგი სახის სერვისებს სთავაზობს: სამედიცინო დახმარება და მედიკამენტებით უზრუნველყოფა, ასევე ფსიქო–სოციალური რეაბილიტაცია; პროფესიული სწავლება;  სოციალური პროექტების დაფინანსება;  ანაზღაურებადი სტაჟირება და იურიდიული დახმარება. თითოეული მომსახურების შესახებ გუშინ შიდა ქართლის გუბერნატორთან და რეგიონის სხვადასხვა მუნიციპალიტეტებში წარმოდგენილ მმართველი უწყებების ხელმძღვანელებთან განიხილეს.
ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის მოადგილემ გიგა გიორგაძემ მასპინძლებს სთხოვა, რომ შეხვედრაზე განხილული სერვისების შესახებ ინფორმაცია მოსახლეობამდე მაქსიმალურად მიიტანონ.
სტაჟირებისას, დაბრუნებული მიგრანტის ყოველთვიური ანაზღაურება 375 ლარი იქნება; ისინი უფასო იურიდიულ მომსახურებას 1000 ლარის ფარგლებში მიიღებენ; ჯანდაცვის კუთხით სამედიცინო დაწესებულებები მათ იმ მომსახურებას გაუწევენ, რომელიც საყოველთაო დაზღვევის პროგრამაში არ შედის, მათ შორის მედიკამენტებით უზრუნველყოფა; სოციალური პროექტების ჩართვაში და განხორციელების კუთხით, დაბრუნებულ მიგრანტებს იმ ორგანიზაციების წარმომადგენლები დაეხმარებიან, რომლებიც ლტოლვილთა სამინისტროსთან თანამშრომლობენ.
პირველად 2015 წელს, სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გამოიყო თანხა 400 000 ლარის ოდენობით. სწორედ ამ თანხის  ფარგლებში სამინისტრო საქართველოში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციების მეშვეობით განახორციელებს სამშობლოში დაბრუნებულ მიგრანტთა სარეინტეგრაციო დახმარების პროგრამას.