ქარელის 3 სოფელში კომპანიამ ახალი მინი სტადიონების მშენებლობის დროს ღობის სიმაღლე დაუკითხავად შეამცირა
ქარელის 3 სოფელში (ვედრება, სამწევრისსა და მოხისში) აშენებულ ახალი მინი სტადიონების ღობე 10 სმ-ით დაბალი აღმოჩნდა. ამის შესახებ დასკვნა ქარელის მერიის ზედამხედველობის სამსახურმა მოამზადა.
დასკვნის საფუძველზე, კომპანიას გაფრთხილება მიეცა. თუმცა, ხელშეკრულებით გათვალისწინებული თანხის 96% ანაზღაურებული აქვს. ქარელის მერიაში განმარტავენ, რომ არაჯეროვნად შესრულებული სამუშაოების გამო, კომპანიას პირგასამტეხელო დაეკისრა.
ქარელის მერიაში აღნიშნავენ, რომ მიმწოდებელი ვალდებული იყო სამუშაოები ეწარმოებინა ხელშეკრულებით გათვალისწინებული პირობების შესაბამისად, რაც, საქმეში არსებული მასალებისა და მიმწოდებლის განმარტების თანახმად არ განხორციელებულა.
ამასთან, ფაქტი, რომ სამუშაოები შესრულდა პროექტისა და ხარისხის დაცვით და სამივე სტადიონი ფუნქციონირებდა ჩვეულებრივი დატვირთვით, არ წარმოადგენს მიმწოდებლის პასუხისმგებლობის შემამსუბუქებელ ან გამომრიცხავ გარემოებას, იმდენად, რამდენადაც, მერიის განმარტებით, კომპანიამ სამუშაოები აწარმოა განსხვავებულად შემსყიდველ ორგანიზაციასთან შეუთანხმებლად და საქმეში არსებული მასალების თანახმად, მას მერიის არ მიუმართავს ხელშეკრულებაში შესაბამისი ცვლილების შეტანის მოთხოვნით.
ქარელის მერიის პრეტენზია შესყიდვების სააგენტოში განიხილეს. სააგენტო მიიჩნევს, რომ სახეზეა მიმწოდებლის გაფრთხილების ან შავ სიაში დარეგისტრირების საფუძველი.
კომპანიის წარმომადგენლის, ვახტანგ კუჭაშვილის წერილობითი განმარტების თანახმად, სამივე სოფელში სტადიონის მიწისზედა სარტყელის სიმაღლე გათვალისწინებული იყო 40 სმ, რაც იწვევდა დამატებითი კიბის მოწყობის აუცილებლობას, რის გამოც მიმწოდებელმა მოაწყო 30 სმ მიწისზედა სარტყელი (შემსყიდველ ორგანიზაციასთან შეუთანხმებლად), რის შესაბამისადაც მიმწოდებელმა ხარჯთაღრიცხვიდან ამოიღო ზედმეტი მასალები ხარჯებთან ერთად. მიმწოდებლის განმარტებით, სამუშაოები შესრულდა პროექტისა და ხარისხის დაცვით და სამივე სტადიონი ფუნქციონირებდა ჩვეულებრივი დატვირთვით.
მართალია, სახელმწიფო შესყიდვის შესახებ ხელშეკრულება შესრულდა არაჯეროვნად, თუმცა სააგენტო ითვალისწინებს იმ გარემოებას, რომ მიმწოდებელს შესრულებული აქვს ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების 96%. ამდენად, სააგენტო მიიჩნევს, რომ, ამ ეტაპზე, ი.მ. ვახტანგ კუჭაშვილის შავ სიაში დარეგისტრირებით დადგება არათანაზომიერი შედეგი და მიზანშეწონილია მის მიმართ გაფრთხილების გამოყენება.