მედიაციის ცენტრის დამფუძნებელი განცხადებას ავრცელებს
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში განვითარებულ მოვლენების ირგვლივ
საქართველოს მედიაციის ცენტრის ხელმძღვანელი მეგი ბიბილური
განცხადებას ავრცელებს.
მისი თქმით, დაპირისპირებულ მხარეებს (სტუდენტებს) შორის სასწრაფო დიალოგი უნდა შედგეს და ამაში ყველა შესაბამისი ორგანიზაცია უნდა ჩაერთოს.
,,ის, რაც დღეს უნივერსიტეტში ხდება, ყველა ზღვარს სცდება!
მაინტერესებს, სად არიან ჯავახიშვილის უნივერსიტეტში არსებული "დავის ალტერნატიული გადაწყვეტის ეროვნული ცენტრის", უნივერსიტეტის ბაზაზე არსებული "მედიაციის ცენტრის" მედიატორები? ის პროფესორ-მასწავლებლები, რომლებიც დიდი ამბით ავიჩიეთ საქართველოს მედიაციის ასოციაციაში?!
კოლეგებო, რატომ არ ერთვებით ამ პროცესებში? რატომ არ გაკეთდა არც ერთი განცხადება? ზუსტად დღეს და ახლა ამ მძიმე რთულ პერიოდში საჭიროა, რომ ყველანი მაქსიმალურად გავერთიანდეთ და მხარეებს მოლაპარაკებებისკენ მოვუწოდოთ!
მე, როგორც მედიაციის ცენტრის დამფუძნებელი და მედიატორი, მივმართავ საქართველოში არსებულ ყველა ორგანიზაციას, რომლებიც მუშაობენ კონფლიქტების მოგვარებაზე და მოლაპარაკებების ხელოვნებაზე.
გამოვიდნენ და პრაქტიკაში გამოიყენონ თეორიული ცოდნა და მათ ხელთ არსებული რესურსები!
გახდნენ შუამავლები ამ გახლეჩილ საზოგადოებას შორის, აიღონ ინიციატივა და მოახდინონ კოორდინაცია, რომ ერთობლივი ძალებით მხარეებს შესთავაზონ მოლაპარაკებები და მედიაციის საშუალებით მოაგვარონ არსებული პრობლემა.
დავიჯერო დღეს საქართველოში არავინ არ არის, ვინც მედიატორის როლს აიღებს და სრული პასუხისმგებლობით ჩაერთვება ამ პროცესებშიი?
შეგახსენებთ, რომ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ორი აქცია მიმდინარეობს.
რადიო თავისუფლების ცნობით, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტების ნაწილმა საპროტესტო აქცია გასულ კვირას დაიწყო და კანცლერობის კანდიდატის გიორგი გაფრინდაშვილისგან კანდიდატურის მოხსნა მოითხოვა, ასევე, მოითხოვეს, რომ უშიშროების სამსახურის თანამშრომლებმა დატოვონ საუნივერსიტეტო სივრცე, გაუქმდეს სტუდენტური თვითმმართველობის პრივილეგიები და უზრუნველყოფილი იყოს რექტორისა და კანცლერის არჩევის პროცესში სტუდენტებისა და ლექტორების მაქსიმალური ჩართულობა.
სტუდენტების ამ ნაწილის ქმედებას თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პარალიზების საფრთხის შემცველად თვითმმართველობის წარმომადგენლები მიიჩნევენ. მათი მოთხოვნებია უნივერსიტეტის რექტორმა ვლადიმერ პაპავამ აიღოს პასუხისმგებლობა მიმდინარე მოვლენებზე და აღდგეს უნივერსიტეტის გამართული ფუნქციონირება, უნივერსიტეტი გათავისუფლდეს ე.წ. ოდეერისგან და უნივერსიტეტის უმაღლეს წარმომადგენლობით საბჭოს მიეცეს თავისუფლად მუშაობის შესაძლებლობა. "