გორელები ისლანდიის თევზის ქარხანაში მუშაობის დაწყებას 2 თვეა ელოდებიან
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხიდისთავში მცხოვრები რამდენიმე მოქალაქე ისლანდიაში წასვლას თებერვლიდან ელოდება. თანხა გასული წლის ნოემბერში გადაიხადეს, თითომ დაახლოებით, 1500 დოლარი. მიუხედავად ამისა, თევზის ქარხანაში მუშაობა ამ დრომდე არ დაუწყიათ. ისინი კვლავაც გორში არიან. მათი რეისი კი, მრავალჯერ ,,გადაიდო" - ხან ამინდს დაბრალდა, ხან გერმანიის გავლით ფრენები არ იყო, ხან კი, ბელგიაში მცხოვრები ქართველი შუამავალი ავად გახდა.
ბუხუტი არჩვაძე მშენებელია. მან მეზობელს, ემზარ მურადაშვილს სახლის სახურავი გაუკეთა, ოთახები გაურემონტა და თანხაც არ გამოართვა. ამბობს, რომ სანაცვლოდ ემზარ მურადაშვილი შეპირდა, რომ ერთ სანდომიან ქალბატონს გააცნობდა, რომელსაც ევროპაში, კერძოდ, ისლანდიაში ხალხი სამუშაოდ მიჰყავდა.
ეს ქალბატონი ნანა მაჭავარიანია, რომელიც გორში ცხოვრობს.
ბუხუტი არჩვაძეს შესაბამისი თანხა არ ჰქონდა, ამიტომ, გადაწყვიტა კრედიტი ,,ზიპკრედიტიდან" აეღო. მისმა ახლობელმა, ასევე, ამავე სოფელში მცხოვრებმა მერაბ დაღელაშვილმა სესხი არ ააღებინა და წასასვლელი ფული მისცა. მერაბ დაღელაშვილი ადვოკატია. ბუხუტი არჩვაძე მშენებელია და სადურგლო იარაღები გაყიდა, თუმცა ისლანდიაში არ წაიყვანეს. სახლშიც ხელსაწყოების გარეშე დარჩა
მის გარდა, ისლანდიაში სამუშაოს დაწყების მსურველი უამრავი ადამიანი გამოჩნდა. შედგა ჯგუფი, დაახლოებით, 10 კაცი, რომლებიც 2018 წლის 18 თებერვალს უნდა გამგზავრებულიყვნენ.
მალხაზ ნოზაძე ამბობს, რომ თავდაპირველად 10 თებერვალს უნდა გაფრენილიყვნენ, თუმცა ნანა მაჭავარიანმა უთხრა, რომ ფრენა გადაიდო და 18 თებერვლისთვის გამზადებულიყვნენ. 18 თებერვალს 9 საათზე ნანა მაჭავარიანმა ყველას დაურეკა, რომ ჩანთები ჩაელაგებინათ. ისლანდიისკენ მიმავალი ,,მგზავრები" ოჯახს გამოემშვიდობნენ, თუმცა, ღამის 12 საათზე ნანა მაჭავარიანმა შეატყობინა, რომ გაფრენა ვეღარ ხერხდებოდა: ,,ანას არ აწყობს გერმანიის გავლით ფრენა, უნგრეთი ურჩევნიაო" - იხსენებს მალხაზ ნოზაძე.
ა?!
,,ემზარ მურადაშვილმა დამარწმუნა, რომ ნანა მაჭავარიანი აუცილებლად დამეხმარებოდა სამუშაოს მოძებნაში. მე არც ვიცნობდი მაგ ქალს. ემზარ მურადაშვილს ვენდე," - ამბობს ბუხუტი არჩვაძე. ბუხუტი არჩვაძეს კი, დანარჩენი 9 ადამიანი ენდო. ადვოკატი მერაბ დაღელაშვილი იხსენებს, რომ მიუხედავად ნდობისა, ნანა მაჭავარიანს ხელწერილი მაინც დააწერინა:
,,ჩემი ბიძაშვილია ბუხუტი არჩვაძე. ვუთხარი, რომ ამ ქალს საჯარო რეესტრში არანაირი ქონება გააჩნია და ამიტომ არ ეფიქრა ამ საქმეზე. მითხრა, რომ ემზარის ვენდობიო. დავურეკე ემზარ მურადაშვილს და ვკითხე, მე მაინც არ მომატყუო, რადგან ჩემ ფულს ვაძლევ ბუხუტის-მეთქი. მე რომ არ მიმეცა ეს ფული ჩემი ბიძაშვილისთვის, აუცილებლად, დაიღუპებოდა. ბანკიდან აიღებდა სესხს და შემდეგ ბანკი გაუყიდიდა სახლს. ემზარიმ დამარწმუნა, რომ ნანა სანდო იყო" - ამბობს მერაბ დაღელაშვილი.
ემზარ მურადაშვილი აცხადებს, რომ ის ამ საქმეში არაფერ შუაშია და არ აქვს სურვილი ჟურნალისტებს ინტერვიუ მისცეს. ნანა მაჭავარიანი შეგვპირდა, რომ ინტერვიუს მოგვცემდა, თუმცა ეს დაპირება ამ დრომდე არ შესრულდა. მისი განმარტებით, ის მოქმედებდა ბელგიაში მცხოვრები, ვინმე ანა კალანდარიანის ნდობით. ადვოკატი მერაბ დაღელაშვილი ითხოვს ანა კალანდარიანის არსებობის დამადასტურებელ ცნობებს, თუკი ასეთი ადამიანი არსებობს, ან კიდევ, დააკავშირონ იმ თევზის ქარხნის ადმინისტრაციას, სადაც გორელებს დასაქმებას შეპირდნენ.
შიდა ქართლის საინფორმაციო ცენტრმა კიდევ ერთი სოფლის მოსახლეობის შესახებ შეიტყო, რომლებმაც ისლანდიის თევზის ქარხანაში გასამგზავრებლად თანხა გადაიხადეს, თუმცა, დღემდე სოფელში არიან. ამ შემთხვევაში ფიგურირებს ვინმე - ლალი.