ანატოლი ბიბილოვი ჟენევის დისკუსიის ფორმატიდან ტერმინ ,,ოკუპაციის" ამოღებას ითხოვს
ცხინვალის მთავრობა აღიარებს, რომ ჟენევის დისკუსიის ფორმატს, საქართველოსა და დე-ფაქტო რესპუბლიკას შორის ურთიერთობაში, შუამავლის როლი უკავია.
ამის შესახებ დე-ფაქტო მთავრობის პრეზიდენტმა ანატოლი ბიბილოვმა დღეს, მათთან გამართულ შეხვედრაზე განაცხადა.
ჟენევის დისკუსიის მონაწილეები ევროპიდან ცხინვალში დღეს, სამშაბათს ჩავიდნენ.
,,სამხრეთ ოსეთის მოსახლეობას მშვიდობიანი ცხოვრება სურს. მათ განიცადეს გენოციდი. ჩვენ გვსურს, რომ ამაზე გაამახვილოთ ყურადღება. ვიცით, თქვენი პასუხისმგებლობისა და ინტერესის შესახებ მშვიდობიანი კავკასიის დამკვიდრებაში. ვფიქრობ, რომ ეს უნდა იყოს თქვენი მთავარი პოზიცია, რომელიც საქართველოსა და სამხრეთ ოსეთის ურთიერთობის სტაბილიზაციას შეუწყობს ხელს" - განაცხადა ბიბილოვმა.
ადგილობრივი მთავრობის ხელმძღვანელმა აღნიშნა, რომ ჟენევის ფორმატი საერთაშორისო ფორუმზე ერთადერთ პლატფორმას წარმოადგენს, სადაც ცხინვალის წარმომადგენლებს საკუთარი პოზიციის დაფიქსირების საშუალება აქვთ.
ბიბილოვისთვის სამწუხაროა, რომ დღემდე ამაოდ ცდილობენ მიაღწიონ შეთანხმებას საქართველოს მთავრობასთან ძალის გამოუყენებლობის შესახებ.
,,ასევე, ჩვენთვის მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ სამხრეთ ოსეთი არ იწოდებოდეს ოკუპირებულ ტერიტორიად, ხოლო მოლაპარაკებები ,,ოკუპაციისა და ოკუპანტის" ფორმატიდან გადავიდეს სამეზობლო პოლიტიკაზე" - განაცხადა ბიბილოვმა.
ჟენევის დისკუსიის თანათავმჯდომარემ ჰერბერტ ზაბელმა განაცხადა, რომ ადვილი არაა ყოველთვის საერთო წერტილის მოძებნა.
,,მაგრამ, ჩვენ პატივს ვცემთ ყველას პოზიციას და ვცდილობთ, ყველაფერი გავაკეთოთ იმისათვის, რომ ადგილობრივი მოსახლეობისა და განსაკუთრებით, კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის ჰუმანიტარული პრობლემები მოგვარდეს. ეს არის ჩვენი მისიის უმნიშვნელოვანესი როლი. ჩვენ ვსაუბრობთ უსაფრთხოების საკითებზე, ვსაუბრობთ ძალის გამოუყენებლობის შესახებ, რომლის სამართლებრივი დოკუმენტი, იმედი გვაქვს, მალე იქნება მიღებული." - განაცხადა მან.