ცხინვალში აღიარებენ, რომ საინფორმაციო პოლიტიკა წააგეს
დე-ფაქტო სამხრეთ ოსეთში, რევანშისტული ისტერიის ახალ დინამიკას განიხილავენ, რაც საქართველოში აშშ-სა და ნატოს პოზიციების განმტკიცებას გულისხმობს. ამის შესახებ ცხინვალში მედიაცენტრ ,,ირ"-ში გამართულ შეხვედრაზე აღნიშნეს. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო საქართველოს მილიტარიზაციის ახალ რაუნდს და თბილისის დაახლოებას აშშ-სა და ჩრდილოატლანტიკურ ალიანსთან.
ცხინვალელი ექსპერტი ალან ჯუსოევი აღნიშნავს, რომ დე-ფაქტო სამხრეთ ოსეთის მედია მნიშვნელოვან საინფორმაციო გავლენას ვერ ახდენს როგორც კავკასიის, ასევე, რუსეთის ფედერაციის მასშტაბით.
"იგივე სიტუაციაა ტატუნაშვილთან დაკავშირებით. სამხრეთ ოსეთის პოზიცია არ ჩანს, მათ შორის, რუსულ მედიაშიც, ძალიან სამწუხაროა. მე მჯერა, რომ ეს ჩვენი ბრალია. ჩემი აზრით, მომავალში სამხრეთ ოსეთი უფრო სერიოზულ საფრთხეებს განიცდის, რაც რეაგირებას საჭიროებს. საფრთხეების გაფართოებისა და გაზრდის პერსპექტივა ძალიან რეალურია. საქართველოს აქვს კარგი ფინანსური მხარდაჭერა დასავლეთისა და საერთაშორისო მედიიდან. ამ ფონზე, სამხრეთ ოსეთის შეხედულებები, ჩვენი პოზიცია არსად ჩანს, მათ შორის რუსულ მედიაში, აღარ ვსაუბრობ საერთაშორისო დონეზე, "- განაცხადა მან.
ირინა გაგლოევმა, მედიის ცენტრის პრეზიდენტმა, თავის მხრივ, აღნიშნა, რომ დღეს სამხრეთ ოსეთის მედია ხშირად იკარგება სხვადასხვა სიტუაციებში, მათ შორის, საგარეო პოლიტიკურ საკითხებთან დაკავშირებით.
"საინფორმაციო პოლიტიკის კონტურები გაურკვეველია. მედიამ არ იცის, როგორ უპასუხოს ამ ან სხვა გამოწვევებს. პრესსამსახურების მუშაობისას პრობლემებიც არსებობს ", - თქვა გაგლოევამ. მედიის ცენტრის პრეზიდენტის განცხადებით, სამხრეთ ოსეთის ომი საქართველოსთან ოფიციალურად დასრულდა 2008 წელს, თუმცა, სინამდვილეში, ეს გრძელდება.
" ჩვენ უნდა შევქმნათ საინფორმაციო პოლიტიკა, ვითანამშრომლოთ ჩრდილოეთ ოსეთთან და ჩრდილოეთ კავკასიასთან, შეიქმნას ასევე ფედერალური მედია. უნდა გაითვალისწინოს, რომ საქართველო ჩრდილოეთ კავკასიაში განზრახ პოლიტიკას ატარებს და ჩრდილოეთ კავკასიის რესპუბლიკაში ჩვენი პოზიცია ინფორმაციის სფეროში არ არის წარმოდგენილი ", - დასძინა მან.
ე.წ. საგარეო საფრთხეების თაობაზე კონსოლიდირებული რეაგირების აუცილებლობაზე დეპუტატმა ამირან დიაკონოვმა ისაუბრა.
,,ჩვენ შეგვიძლია მხოლოდ დავუპირისპიროთ ჩვენი პატრიოტული ძალების და ინტელექტუალური შესაძლებლობების კონსოლიდაციით. საჭიროა ადეკვატური რეაგირება ინფორმაციაზე, იდეოლოგიურ და სხვა საფრთხეებზე, რომელიც მოდის ყველა მხრიდან. საჭიროა იდეოლოგიური საინფორმაციო საშუალებების შექმნა, "- განაცხადა დიაკნოვმა.
დე-ფაქტო რესპუბლიკის პარლამენტარმა ასევე აღნიშნა, რომ სამხრეთ ოსეთი ამჟამინდელი სიტუაციის გათვალისწინებით საკუთარ შეიარაღებულ ძალებს გაძლიერება სჭირდება. დისკუსიაში მონაწილე სხვა მონაწილეებმა გამოთქვეს მოსაზრება, რომ სამხრეთ ოსეთმა არ უნდა დაივიწყოს 2008 წლის გაკვეთილები.