ბავშვებმა დათვს პირში თოვლის გუნდა ჩაუგდეს - გორის ზოოპარკის დახურვას ითხოვენ
ცხოველთა დამცველები გორის მინიზოოპარკის დახურვას ითხოვენ.
ამის შესახებ ირმა მთიულიშვილი გორის მერიას მიმართავს.
მისი განცხადებით, ის მდგომარეობა, რაც ,,ახალ ბაღის" ტერიტორიაზეა, ყოველგვარ სტანდარტებს სცდება.
ცოტა ხნის წინ, ერთერთმა ბავშვა სოციალურ ქსელში გამოაქვეყნა ფოტო, რომლის მიხედვით, არასრულწლოვნები ზოოპარკის დათვთან ერთობოდნენ.
ეს ფოტო ირმა მთიულიშვილმა მოგვაწოდა:
,,ეს გორის ვაიზოოპარკია. ჯერ ისედაც გასაცოდავებულები ყავთ ცხოველები სამ მეტრ სიგანის გისოსში და მშვენივრად ერთობიან ამ საცოდავებით. სადაა ამ სამსახურის თანამშრომლები და რაში იღებენ ხელფასებს? დაცვას სძინავს? პირში თოვლის გუნდა ჩაუგდეს ბავშვებმა" - აცხადებს ირმა მთიულიშვილი.
ჯერ კიდევ, 2016 წელს, ცხოველთა დაცვის საერთაშორისო ორგანიზაციის PETA-ს საგამოძიებო დეპარტამენტმა საქართველოს ცხოველთა დაცვისა და გადარჩენის საზოგადოების (GSPSA) წარმომადგენლებს გორის ზოოპარკში არსებული მდგომარეობის შესწავლა სთხოვეს.
არსებული მდგომარეობით დასტურდება, რომ ზოოპარკის მენეჯმენტი ზოოპარკში ბინადარი ცხოველებისათვის შესაძლებლობის ფარგლებში ცდილობს შეუქმნს ნორმალური პირობები.
ამ ეტაპზე ყველა ცხოველის ჯანმრთელობის მდგომარეობა დამაკმაყოფილებელია. ზოოპარკში დაცულია სანიტარულ-ჰიგიენური ნორმები.
ამის მიუხედავად, GSPSA-ს წარმომადგენლები ერთმნიშვნელოვნად მიიჩნევენ, რომ ზოოპარკი არ უნდა არსებობდეს და არ უნდა იყოს დატყვევებული ცხოველები. ორგანიზაციისათვის მიუღებელია ცხოველის ნებისმიერი დატყვევების ფაქტი.
გორის ზოოპარკში ვოლიერები არის განსაკუთრებული პატარა ზომის და ცხოველებს არ აქვთ ბუნებრივი შესაბამისი პირობები და გარემო.
ამ ეტაპზე არის 3 დათვი, 2 მაიმუნი, ლამები, ჯიხვები, მელა, ტურა, არწივი, მტრედები, ხოხბები და კურდღლები.